Welcome

New Staff 2019/20

Steve Buss, Middle School Principal
Cody Curry, Alternative Education Teacher
James Duncan, Gr 6 Social Studies Teacher
Sue Enderson, Lunch/Recess Supervisor
Amy Grunewald, Lunch/Recess Supervisor
Erin Gunderson, 7-12 Health Teacher
Chad Hanson, 6-12 Dean of Students, Head Football Coach
Stacey Haslow, Gr 8 Math Teacher
Chris Hugo, Physical Education Teacher
Becky Linderholm, English Learner's Teacher
Stephanie Nelson, Grade 3 Teacher
Wendy Peterson, Kindergarten Teacher
Courtney Poeschel, Grade 3 Teacher
Amy Quaschnick, School Psychologist
Jim Reif, High School Principal
Cassie Schley, Special Education Teacher
Caitlin Steffes, Kindergarten Teacher
Sophie Tallard-Sklare, Special Education Teacher
Jordan Townsend, Grade 3 Teacher

New Staff Prior Years

Cheryl Bresina, Alternative Education Teacher
Jessica Bucki, Lunch/Recess Supervisor
Carrie Carlson, High School Social Studies Teacher
Raija Christoffel, Middle School Special Education Teacher
Morris Clark, Elementary Physical Education Teacher
Elizabeth Cole, Speech/Language Therapist
Lisa Davis, Custodian
Melissa Harings, Paraprofessional
Brian Johnston, Lunch/Recess Supervisor
Tom Knudson, Lunch/Recess Supervisor
Jennifer Kronenberg, School-Based Mental Health Coordinator
Ashley Kuhl, Grade 2 Teacher
Matthew Mercer, Custodian
Olivia Revolinski, Art Intern (Sem 1), Art Teacher (Sem 2)
Dawn Schlewitz, Lunch/Recess Supervisor
Brenda Schmid, Middle School Special Education Teacher
Rachel Schumacher, Administrative Assistant
Julia Setwyn, High School Special Education Teacher
Larissa Smith, Grade 4 Teacher
Sarah Steinke, Technology Education Teacher
Billie Jo Stephens, Grade 1 Teacher
Jordan Townsend, Paraprofessional
Ronald Walsh, Interim Superintendent
Jenae Werner, Elementary Art Teacher

Bernie Allen, Food and Nutrition Director
Taher, Professional Food Service Management
Kayla Arnold, Elementary Special Education Teacher
Serena Baker, 4-5 Grade Teacher
Jeff Calkins, Lunch/Recess Supervisor
Joann Dolce, Crossing Guard
Cassandra Flackey, Kindergarten Teacher
Teresa Harp, High School Science Teacher
Paul Henrichs, 4-5 Grade Teacher
Chris Hugo, Elementary Phy Ed Teacher Intern
Erika Kessler, Kindergarten Teacher
Brandon Kronenberg, Maintenance
Abby Miller, Chef, Taher, Professional Food Service Management
Rachel Mills, High School Science Teacher
Karen Pals, Lunch/Recess Supervisor
Justin Ranek, Choral Music Teacher
Jessica Richards, IT Coordinator
Emily Sibilski, High School English Teacher
Teresa Thill, Administrative Assistant
Laura Trachsel, 4K Coordinator
Jacki Vierstraete, Phy Ed Teacher

Corey Adams, High School Science Teacher
Katrina Brock Anderson, Special Education Paraprofessional
Jalissa Bankston (Booth), Elementary Art Teacher
Beverley Carlsen, Library Media Director
Mary Clark, Special Education Paraprofessional
Mary Dommer, Crossing Guard
Rachel Drescher, Intermediate School Teacher
Kevin Fruit, High School Business Teacher
Lindsey Gerber, Grade 3 Teacher
Nic Hanson, Custodian
Jeff Hardy, Food Service Custodian
Niki Ivkovich, Crossing Guard
Tina Johnston, Director of Food and Nutrition Services
Kristine Lenberg, Lunchroom/Recess Supervisor
Jason LeMay, High School Principal
Dana Lowder, Food Service
Nicole McEvoy, Speech/Language Pathologist
Jeff McLain, High School English Teacher
Brittany Morrison, High School Special Education Teacher
Lucas Nolte, High School Science Teacher
Daniel Peggs, Middle School Principal
Sarah Raddenbach, English Language Learners Teacher
Karen Simonson, Food Service
Courtney Smith, 6-12 School Psychologist
Elissa Upward, Admin Asst AD's Office
Anne Urbanski, 4-8 Spanish Teacher
Elizabeth Wojcik, Food Service

Charles Adrian, Custodian
Ron Boss, Custodian
Thaddeus Brown, Recess Supervisor
Sharon Chwala, Student Data Systems and Financial Assistant
Tyler Dressel, Paraprofessional - High School Study Hall
Robin Gardner, School Psychologist
Elizabeth Kaetterhenry, Library Media Director
Katie King, Special Education Teacher
Doug Knuth, Custodian
Maggie Kufner, Special Education Teacher
Emilee Planert, Special Education Teacher
Patricia Reijo, Payroll and Benefits Specialist and Financial Assistant
Bill Steinke, Technology Education Teacher
Amy Stuttgen, Kindergarten Teacher
Doug Titera, Special Education Paraprofessional and Playground Supervisor
Lane Wojtyna, Physical Education Teacher

Jeff Ballentine, Technology Education Teacher
Barb Chilson, HS Study Hall Aide
Joe Darnell, Special Education Aide
Nicole Davis, Occupational Therapist
Emily Hiebl, Math Teacher
Ariana Kaiser, Grade 3 Teacher
Lynn Kinnard, LMC Assistant
Matthew Kruszka, Instrumental Music Teacher
Mike Markgren, Business Manager
Ron Markwell, Director of Food and Nutrition Services
Alan McCutcheon, Director of Special Education and Pupil Services
Lauren Melberg, Vocal Music Teacher
Kai Moua, Custodian
Mina Regenauer, Food Service
Kelly Schirm, Grade 4-5 Teacher
Andrew Schrader, Grade 1 Teacher
Mary Stoflet, Elementary Special Education Teacher
Jason Stuttgen, Grade 6 Teacher
Amy Thiede, Grade 8 Classroom Aide
Jennifer Titera, Grade 2 Teacher
Colleen Wojcik, Crossing Guard
Jonathan Wojcik, Food Service
Michelle Zimmerman, Math Intervention Specialist

Jeff Anger, Foodservice
Sharon Asselin, Elementary Intervention Specialist
Jenna Baxter, High School Spanish Teacher
Barb Chilson, Special Education Aide
Emily Christensen, Grade 1 Teacher
Elizabeth Drayton, Elementary Music Teacher
Kelli Garbisch, HS Study Hall Aide
Amy Gillespie, Elementary Spanish Teacher
Kimberly Goettl, Kindergarten Teacher
Mary Gonstead, 7th Grade Classroom Aide
Vicki Howell, Grade 3 Teacher
Angela Jeske, High School English Teacher
Lynn Kinnard, Special Education Aide
Bobby Klumper, Food Service
Karri Larson, Grade 1 Teacher
Jessica Lehman, High School Aide
Tricia Lenz, Special Education Aide
Andrew Lierman, Computer/Network Support Technician
Linda Lindberg, Food Service
Mallory Link, Elementary Special Education Teacher
Denise Madison, Intermediate/Middle Title 1 Teacher
Hailey Neumueller, High School English Teacher
Kathryn Roen, Early Childhood Teacher
Mary Seep, Special Education Aide
Andrea Steffen, K-12 Reading Specialist
Alexa Sturz, Grade 1 Teacher
Brittany Torud, Kindergarten Teacher
Jennifer Varsho, Administrative Assistant
Joann Walker, Elementary Principal

Welcome Back!

Pat Solfest, Intermediate/Middle Intervention Specialist
Lori Weinmeister, 7th Grade Classroom Aide

Teresa Ambler, Food Service
Karn Bates, Crossing Guard
Dr. Connie Biedron, Superintendent
Patricia Bourget, Phy. Ed. Teacher
Bonnie Fagan, Elementary Title 1 Teacher
Brenda Gilmartin, Administrative Assistant
DeAnn Halverson, Elementary Special Education Teacher
Kelly Herman, Special Education Aide
Heather Lahr, Elementary Music Teacher
Sara Leitheiser, Kindergarten Teacher
Jonathan Lueck, Vocal Music Teacher
Renee Martell, Kindergarten Teacher
Lisa Matz, Grade 2 Teacher
Sandra Nemec, Administrative Assistant
Teresa Pala, Administrative Assistant
Carolyn Pekol, Early Childhood Teacher
Staci Sandstrom, Special Education Aide
Michelle Sather, Elementary Science Teacher
Susan Sivertson, Gifted Talented Program Coordinator
Jeff Tollefson, Community Liaison
Jill Urdahl, School Counselor

Welcome Back:

Susan Hintgen, 4K Coordinator